Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Olimpiada biologiczna
Olimpiada biologiczna

W roku szkolnym 2010/2011 pięcioro uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do zawodów II stopnia - Okręgowych XL Olimpiady Biologicznej w Krakowie: Monika Kunicka kl. II B, Monika Młynarczyk kl. II B, Łukasz Kowalczyk kl. II B, Alicja Niśniewska kl. III B, Michał Legutko kl. III B. Warunkiem udziału w tym etapie było napisanie pracy badawczej. Uczniowie naszej szkoły napisali wysoko punktowane prace, które umożliwiają im uczestniczenie w następnej edycji Olimpiady.

Łukasz Kowalczyk napisał prace na temat: Wpływ zasolenia na wzrost i rozwój kukurydzy (Zea mays L.). Praca Moniki Młynarczyk dotyczyła wpływu naturalnych inhibitorów wzrostu uzyskanych z miąższu owocowego na kiełkowanie nasion gorczycy ( Sinapis sp.). Monika Kunicka opracowała temat znaczenie liścieni w rozwoju siewek wybranych roślin (grochu siewnego, dyni zwyczajnej, łubinu Harturego, fasoli zwykłej, słonecznika zwyczajnego). Alicja Niśniewska zajęła się wpływem CuSO4 na zjawisko gutacji u owsa zwyczajnego (Avena sativa L.). Praca Michała Legutko na temat: Badanie składu ilościowego i jakościowego pyłku kwiatowego z obnóży pszczelich pozyskiwanych z pasieki znajdującej się w Rytrze, została wyróżniona w zeszłym roku jak i brała udział w eliminacjach do Europejskiego Konkursu Młodych Naukowców Unii Europejskiej.

Etap okręgowy olimpiady odbył się 29 stycznia 2011 roku w Krakowie na terenie Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym etapie brało udział około 250 uczniów z najlepszych liceów w Małopolsce, uczniowie naszej szkoły od lat jako jedyni reprezentują powiat nowosądecki na tym szczeblu olimpiady - Michał Legutko otrzymał tytuł laureata etapu okręgowego.

Opieka i przygotowanie- mgr Wiesława Legutko.

 


LO Stary Sacz 2011