Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2009 - 2010 Pokaz filmu w naszym liceum
Pokaz filmu w naszym liceum

10 marca br. w naszym liceum odbył się pokaz filmu "Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku" oraz spotkanie z jego twórcami: Witoldem Beresiem i Arturem Więckiem "Baronem". Całość została zorganizowana w ramach Starosądeckich Dni Księdza Józefa Tischnera. Warto nadmienić, że podobne spotkanie połączone z projekcją filmu "Życie w opowieściach" (tych samych twórców) zostało zorganizowane w naszej szkole również w zeszłym roku.

Młodzież dopisała, a jej wrażenia po obejrzeniu filmu zamieszczamy poniżej:

Uważam, że film był świetny. Filozofia została ukazana w bardzo humorystyczny sposób, myślę, że nikt nie nudził się podczas jego oglądania. (...)Poglądy księdza Tischnera trafiają z pewnością do nas ludzi młodych. Ania z 2e

Ta postać [ks. J. Tischner] oraz filozofia przez nią wyznawana wywarły na mnie ogromne wrażenie. Dzięki różnym poglądom dotyczącym życia zawartych w filmie można inaczej spojrzeć na świat, dostrzec ważne wartości i lepiej poznać samego siebie. Beata z 2e

Z filmu możemy się dużo dowiedzieć o ks. J. Tischnerze i jego filozofii. Z chęcią mogę go polecić do obejrzenia. Kasia z 1f
Według mnie film był bardzo interesujący (...) dobrze zmontowany i miło się go oglądało. Można było wyciągnąć z niego wnioski i zastanowić się nad sensem życia. Ania z 1f

Aktorzy w sposób niezwykły trafiali do widza, natomiast reżyserzy znakomicie zmontowali film wybierając najciekawsze sceny. Joasia z 1f
Dzięki filmowi znalazłam odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań. Jego filozofia "otwiera oczy" na sprawy ważne , przedstawiając je w zupełnie inny, ciekawy sposób. Justyna z 2e
Film był pełen humoru, lecz mimo to dawał wiele cennych rad. Paulina z 1e
Filozofia ks. J. Tischnera ukazuje nam sprawy ważne i mniej ważne w innym świetle. Każdy mógł znalezć chociaż część odpowiedzi na swoje życiowe pytania. Paulina z 2e

Treść przekazywana była prosto, komunikatywnie i czasem śmiesznie. Uważam, że takie wydanie filmowe jest interesujące i trafnie przekazuje nam rady dotyczące życia.(...) Ks.profesor jest wielkim moralistą. Justyna z 1e
Choć zabawne, jednak wiele przekazujące treści zawarte w filmie pokazują jak wielkim człowiekiem był ks. J.Tischner, który bardzo ludziom, a raczej w ludzi, wierzył.
Majka z 1e

I jeszcze jedna opinia przytoczona prawie w całości:
Film "Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku" został wykonany tak, że zbliżył mnie do wielkiej postaci zwykłego na pozór księdza. Bardzo zdziwił mnie fakt, iż ksiądz ten często przebywał w Starym Sączu. Sceny zostały ukazane w sposób humorystyczny, ale były też i smutniejsze. Jestem dumna, że ks. Józef Tischner był moim rodakiem- góralem, co akurat świetnie zostało pokazane w filmie. (...)Widać było, że człowiek ten tak wiele osiągnął dzięki humorowi, zrozumieniu i szczeremu uśmiechowi. Film ten był przekazany w sposób prosty, co zbliżało odbiorcę do sytuacji, w której znajdowali się bohaterowie. Bardzo podobały mi się wypowiedzi przyjaciół nieżyjącego już księdza Tischnera. Myślę, że głównym celem tego filmu było przekazanie, że takich ludzi jak on trzeba podziwiać, iść ich śladami , bo tylko w ten sposób świat nie stanie się zły. Iwona z 2e

 

 


LO Stary Sacz 2011