Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2015 - 2016 Uczniowie LO w kinie
Uczniowie LO w kinie

 

W dniach 14 i 17 marca 2016 r. uczniowie klas: 2a, 2b, 3a, 3b, 3c, 3d i 3e obejrzeli film pt. „Sprawiedliwy” w Kinie Sokół w Nowym Sączu. Dzieło jest debiutem reżyserskim Michała Szczerbica, producenta („Wiedźmin”), scenarzysty („Róża”) i wieloletniego kierownika produkcji („Pianista”) związanego z branżą filmową od ponad trzech dekad.  W obsadzie wielopokoleniowa plejada polskich gwiazd: Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Jacek Braciak, Beata Tyszkiewicz i Maja Komorowska. „Sprawiedliwy” rozpoczyna się w 1942 roku, na terenach kielecczyzny. Uważany za mruka i dziwaka Pajtek (Jacek Braciak) zaprzyjaźnia się z 6-letnią, żydowską dziewczynką Hanią (Ewelina Zawistowska). Od tej pory, na tych dwojga wyobcowanych, nieprzystosowanych i „innych”, czekać będą nie tylko okrucieństwa wojny, ludzka zawiść, ale i sprawiedliwość.

Poniżej przedstawiamy opinie naszych licealistów na temat filmu:

„Myślę, że film „Sprawiedliwy” bardzo dobrze odzwierciedla zachowanie ludzi wobec Żydów. Historia bohaterów opowiada o trudnej walce, którą przeszli ludzie ukrywający dziewczynkę. Postawy ludzi są różne. Jedni donoszą, na tych, którzy przechowują Żydów, a inni okazują miłosierdzie i starają się w miarę możliwości pomóc.” (Sylwia)

„Film (…) wywołał na mnie ogromne wrażenie. (…) Jest to kolejna ekranizacja, która uświadamia współczesnej młodzieży, jak ciężka była przeszłość, jak trudno było przeżyć.” (Patrycja)

„„Sprawiedliwy” ukazuje dobroć ludzi, którzy w czasie wojny pomogli żydowskiej dziewczynce, ryzykując wszystko, nawet życie. Taka postawa jest godna naśladowania, a naród polski powinien być dumny z ludzi, którzy zasługują na miano „sprawiedliwych wśród Narodów Świata.” (Marysia)

„Film „Sprawiedliwy” ukazuje prawdziwą miłość do bliźniego. Polska rodzina ryzykowała własne życie dla jednej dziewczynki – Żydówki. Dzieło w sposób szczególny przedstawia czasy wojny, historię Żydów, ich zagładę.” (Natalia)

„ (…) jest to opowieść o małej dziewczynce o imieniu Hanna, która przyjeżdża do Polski i wraca wspomnieniami w przeszłość. Film jest bardzo wzruszający, daje dużo do myślenia i pokazuje życie podczas wojny.” (Klaudia)

„Postać Pajtka ukazuje wewnętrzne piękno człowieka. Bohater, pomimo swojej niepełnosprawności intelektualnej, najlepiej przypadł do gustu małej dziewczynce. Chciał, aby nie była w życiu samotna. Zdobył serce Hani dzięki swojej prostocie i tym, że był sobą i nie udawał.” (Kinga)

Organizatorem wyjścia do kina była pani mgr Iwona Rychlewska.

 


LO Stary Sacz 2011