Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2015 - 2016 Symbole Światowych Dni Młodzieży w Starym Sączu
Symbole Światowych Dni Młodzieży w Starym Sączu

W dniach od 1 do 13 maja br. w Diecezji Tarnowskiej trwa peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży. Okręg limanowski otrzymał je jako pierwszy. Peregrynacja znaków w okręgu starosądeckim rozpoczęła się w Kamienicy. W Podegrodziu gościły w nocy z 3 na 4 maja. Dotarły tam przed godziną 23, następnie została odprawiona Msza święta i odbyło się czuwanie. Rano o godzinie 8:30 młodzież pożegnała symbole, które Krzyżobusem przewieziono do Starego Sącza.

Przed godziną 9, młodzież naszego miasta oczekiwała w pełnej gotowości na Krzyż podarowany młodym przez Papieża w 1985 r. i Ikonę Matki Bożej, podarowaną w 2000 roku. Symbole Światowych Dni Młodzieży przywitali  uczniowie okolicznych szkół, którzy wraz z nauczycielami i wychowawcami przybyli na nabożeństwo,  a także ci, którzy swój wolny czas poświęcili na to ważne wydarzenie. Obchodom przewodniczył ks. Michał Wójcik.  Krzyż oraz Ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”,  zostały wniesione na plac klasztorny przez lektorów, podczas uroczystego odśpiewania przez młodzież z Pokolenia JPII  hymnu Światowych Dni Młodzieży.  Po krótkim przywitaniu nastąpiła Liturgia Słowa, która przypomniała nam niesamowitą wartość Chrystusowego Krzyża, będącego znakiem zwycięstwa i wielkiej miłości. Podczas tak ważnego i historycznego wydarzenia nie mogło zabraknąć Burmistrza Starego Sącza. Pan Jacek Lelek złożył piękne świadectwo, dotyczące jego pobytu na Światowych Dniach Młodzieży, w których uczestniczył  25 lat temu  w Częstochowie. Podkreślał, że wiara to nie jest „coś”, co należy odkładać na przyszłość, ale czym można cieszyć się już teraz, czerpiąc entuzjazm z siły młodego Kościoła.
Następnie wspólnie odmówiliśmy najpiękniejszą modlitwę, którą Pan Jezus nauczył  siostrę Faustynę - Koronkę do Bożego Miłosierdzia, przytaczając fragmenty „Dzienniczka”.
Oczywiście, nie mogło zabraknąć uwielbienia Matki Bożej. Wezwania do Niej prowadziły dziewczynki należące do Dziewczęcej Służby Maryjnej, prosząc o Jej wstawiennictwo. 
Spontanicznie młodzież wyszła z inicjatywą, by tańcem chwalić Pana. Była to świetna okazja, aby zobaczyć, jak dobrze bawi się młodzież w klimatach chrześcijańskich.

Pożegnanie  Symboli odbyło się o godzinie 11.00, kiedy to Krzyż wraz z Ikoną został przewieziony do Barcic, gdzie czekali kolejni młodzi ludzie, aby poczuć przedsmak spotkania w Krakowie. Być może w tym dniu wiele osób zrozumiało, jak ważna jest wspólnota. Życzę wszystkim, aby to wydarzenie owocowało w przyszłości, dodawało odwagi w niepowodzeniach oraz napawało nadzieją w gorszy dzień.

Do zobaczenia w Krakowie!!!

Natalia Krzak, kl. 1b

 


LO Stary Sacz 2011