Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2014 - 2015 Klasa dziennikarska na wycieczce
Klasa dziennikarska na wycieczce

Młodzi dziennikarze u wrót portalu Onet.pl oraz „Gazety Krakowskiej”

Klasy dziennikarskie (2c i 3c) LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, wybrały się wraz z panią mgr Dorotą Kruczek oraz panem mgr Tomaszem Machajem na wycieczkę przedmiotową do Krakowa. Celem podróży były warsztaty w siedzibie portalu Onet.pl oraz zapoznanie z funkcjonowaniem redakcji „Gazety Krakowskiej”.

Piątek, dzień, w którym wybraliśmy się na wycieczkę, był bardzo chłodny. Prawie wszyscy ubrani byli w zimowe kurtki, lecz mimo tego humory nam dopisywały. Poza tym wielu emocji dostarczył nam pobyt w redakcji portalu Onet.pl. Redaktor naczelna działu Wiadomości, pani Marzena Suchan, opowiedziała nam o firmie od początku jej założenia. Z zaskoczeniem przyjęliśmy wiadomość, że portal ma swój początek w Nowym Sączu. Onet cztery miesiące temu osiągnął pełnoletność, podobnie zresztą jak niektórzy uczestnicy naszej wyprawy. Dowiedzieliśmy się również, że strona ma miesięcznie 2 mln odsłon. Nad takimi efektami ciężko pracuje około 800 osób. W tym roku portal wydał na świat swoje pierwsze dziecko - książkę pt. „Gdzie są gwiazdy z tamtych lat”. Jak każdy z nas, także i Onet ma swoje priorytety: szybkość, jakość, popularność - wszystkie te cechy na siebie wpływają i dzięki ich sprawności Onet tak dobrze prosperuje. Ponad 15,5 mln użytkowników to efekt rzetelnej pracy dziennikarzy, którzy informują o wszystkim szybko, ciekawie i pokazują prawdę z kilku perspektyw. Cały czas są na bieżąco nie tylko w Krakowie, w Polsce, ale i na świecie. Ich dzień pracy rozpoczyna się już o 6:00 rano i trwa aż do 02:00. Dziennikarze pracują na dwie zmiany: I: od 6:00 do 14:00, II od 14:00 do 22:00. Od 22:00 do 2:00 określony indywidualista przygotowuje materiały na kolejny dzień. Od 2:00 do 6:00 w Onecie trwa cisza nocna.

Nas, przyszłych dziennikarzy, ucieszyła wiadomość, iż w siedzibie portalu można odbyć miesięczny staż, który da możliwość zdobycia nowych umiejętności i wiedzy przydatnej w tejże profesji. Kilka osób już ma zamiar poważnie potraktować tę nie lada gratkę.

Po informacjach wstępnych na temat funkcjonowania portalu, rozpoczęły się warsztaty dziennikarskie. Do działania wkroczyły panie: Martyna Wnej, czyli redaktor kreatywny Onetu, do której obowiązków należy wyszukiwanie najciekawszych, nieznanych dotąd nikomu informacji oraz pani Marysia Jankowska- opiekująca się dziennikarzami w terenie, zajmująca się zagranicznymi materiałami, a także pozyskiwaniem informacji z prasy krajowej. Pomogły nam one w praktyce sprawdzić wiedzę i umiejętności nabyte na lekcjach edukacji medialnej. Do naszych zadań należała korekta tekstu, ustalenie hierarchii newsów z danego dnia oraz redagowanie tytułów i leadów. To było bardzo ciekawe doświadczenie. Przy okazji dokonaliśmy oceny naszych predyspozycji dziennikarskich. Podbudowani wynikami naszej pracy, po dwugodzinnych warsztatach wyruszyliśmy do siedziby redakcji „Gazety Krakowskiej”. Tutaj również spotkaliśmy się z ogromną sympatią i serdecznością pracowników. Udało nam się zapoznać z funkcjonowaniem działu promocji. W jego arkana wprowadził nas pan redaktor, Grzegorz Lenartowicz. Poznaliśmy także działania służące marketingowi oraz zwiększeniu prenumeraty. Z kolei redaktor Marian Sałapa uświadomił nam zasady rządzące współczesnym dziennikarstwem. – Najważniejsza w naszym zawodzie jest odpowiedzialność za słowo- stwierdził. Wskazał przy tym wiele przykładów z etyki dziennikarskiej. Opowiedział nam także o tym jak tworzona jest strona gazety. Było to bardzo ciekawe. Oczywiście w sposób skondensowany i interesujący, redaktor zaprezentował również historię „Gazety Krakowskiej”. Do Starego Sącza wróciliśmy wzbogaceni w nową wiedzę i umiejętności, które mamy zamiar wykorzystać w czasie redagowania naszej gazetki szkolnej „Curie-r”. A potem, kto wie……..

Sylwia Chlipała, Katarzyna Plata


 


LO Stary Sacz 2011