Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2012 - 2013 Onet – czyli nasi dziennikarze w Krakowie
Onet – czyli nasi dziennikarze w Krakowie

Uczniowie klasy dziennikarskiej mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w warsztatach dziennikarskich w siedzibie Onetu.

Wyjazd został zorganizowany przez wychowawcę naszej klasy, pana mgr Tomasza Machaja.

Celem wycieczki przedmiotowej było zapoznanie nas z arkanami pracy dziennikarza w jednym z największych portali internetowych w kraju- w Onecie. W podstawy pracy w tak dużej instytucji, wprowadziła nas główna redaktorka wiadomości w serwisie. Poznaliśmy krótką historię Onetu i dowiedzieliśmy się jak na przełomie lat zmieniał się portal.

Następnym punktem programu były warsztaty dziennikarskie, które prowadziły redaktorki wiadomości. Wyjaśniły nam szczegółowo na czym polega ich rola w serwisie, a następnie otrzymaliśmy do rozwiązania ćwiczenia z zakresu pracy dziennikarskiej. Pierwsze  polegało na napisaniu odpowiedniego leadu do tekstu, a drugie na wychwyceniu 15 błędów w artykule dziennikarskim. Należało wykazać się spostrzegawczością, analitycznym umysłem oraz umiejętnością redagowania. Ćwiczenia chociaż trudne, sprawiły dużą frajdę i pozwoliły poznać aspekty pracy w serwisie internetowym.

- Największy problem miałam z napisaniem leadu mimo tego, że mieliśmy już za sobą ćwiczenia praktyczne w czasie zajęć z podstaw dziennikarstwa  – mówi Monika.

Po warsztatach mieliśmy okazję jako pierwsi zobaczyć news room po remoncie, który zakończył się zaledwie poprzedniego dnia. Tutaj mogliśmy zobaczyć dziennikarzy Onetu w ich codziennej pracy.

Byliśmy bardzo zadowoleni z warsztatów. Nikt z nas nie przypuszczał, że praca w serwisie internetowym wymaga tyle zaangażowania.

- Najbardziej zaskoczyła mnie ilość tekstów dziennie umieszczanych na stronie – stwierdza Robert- Z pewnością na długo zapamiętam te warsztaty.

Warsztaty dziennikarskie w portalu internetowym stanowią kontynuację zajęć praktycznych. W zeszłym roku szkolnym uczestniczyliśmy w zajęciach praktycznych w TVP Kraków oraz w Radio Kraków. Ponadto znajomością rzemiosła dziennikarskiego wykazujemy się poprzez współpracę z mediami lokalnymi oraz systematyczne wydawanie gazetki szkolnej.

Adam Hejmej - uczeń klasy dziennikarskiej

 

 


LO Stary Sacz 2011