Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2016 - 2017 Spektakl muzyczny „Lalka”
Spektakl muzyczny „Lalka”

18 stycznia 2017 r. uczniowie klas drugich i trzecich naszego liceum, obejrzeli spektakl muzyczny pt. „Lalka”, przygotowany przez krakowskich aktorów teatralnych. Dzieło w reżyserii Tadeusza Łomnickiego, można było obejrzeć na scenie Kina „Sokół” w Nowym Sączu.

W rolę Stanisława Wokulskiego wcielił się Karol Kossakowski, a pannę Izabelę grała Karolina Kazoń. Z pewnością nie było to łatwe zadanie, choćby ze względu na wyjątkową charakteryzację postaci. Łęcka wyglądała tak, jak na kartach powieści B.Prusa, „salonowa lalka”, dla której najważniejsze było własne szczęście. Obsadę spektaklu stanowiło czterech aktorów. Tym samym Filip Jasik grał rolę Tomasza Łęckiego, braci Wysockich, doktora Szumana. Rozpoznanie danej postaci ułatwiano widzom poprzez zmianę strojów i użycie charakterystycznych rekwizytów. Z racji tego, iż spektakl miał charakter muzyczny, ważną rolę odegrała muzyka i śpiew aktorów. Daniel Malchar grał na fortepianie i równocześnie wcielił się w postać Ignacego Rzeckiego.

Sztuka skoncentrowana została głównie na wątku miłosnym Izabeli i Stanisława. Miłość ukazano jako uczucie, będące siłą napędową poczynań bohatera.

Wielu uczniów pierwszy raz oglądało spektakl muzyczny, dlatego też było to dla nich nowe doświadczenie. Treści piosenek uzupełniały się z dialogami. Choreografia  sprawiała, że zostaliśmy przeniesieni w realia XIX-wiecznej Warszawy.

Przedstawienie trwało 60 minut. Zapewne nie było łatwo ująć wszystkich wydarzeń z powieści, w tak krótkim czasie. Zatem wielką rolę odegrał scenarzysta, Maciej Malinowski, który zadbał o jasność prezentowanych sytuacji. Niemożliwe było uwzględnienie wszystkich wątków fabularnych z „Lalki”. Myślę, że najważniejsze sceny, pomogły nam w utrwaleniu wiedzy na temat bohaterów,  ich kreacji psychologicznej, czy zarysu fabuły. Spektakl na pewno pomógł nam zrozumieć przesłanie utworu, że świat jest teatrem, a człowiek tylko zwykłą marionetką, grającą na scenie życia.

Natalia Krzak klasa 2 b

 


LO Stary Sacz 2011