Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Byliśmy we Francji
Byliśmy we Francji

Aż 35 uczniów z naszego liceum skorzystało z zaproszenia Pana Burmistrza z Lambreslez Douai i spędziło cały tydzień we Francji.

Oto relacja jednej z uczestniczek:

"Wyjechaliśmy w poniedziałek 13 czerwca spod naszego liceum. Droga choć męcząca minęła bardzo szybko, gdyż każdy z nas z niecierpliwością czekał na przekroczenie granicy francuskiej i dotarcie do celu. Rano 14 czerwca zatrzymaliśmy się na parkingu przed merostwem Lambreslez Douai. Od tej chwili czekały na nas same miłe niespodzianki. Pierwsza z nich to zakwaterowanie. Każdy z nas miał własny pokój z łazienką i wszelkimi wygodami. Dzięki dostępowi do internetu mogłyśmy na bieżąco zdawać relacje z minionego, pełnego wrażeń dnia. Wizytę zaczęliśmy od zwiedzania miasta. Mieliśmy okazję spacerować średniowiecznymi uliczkami, wspiąć się na wieżę oblężniczą i zagrać na karylionie (zespół 62 dzwonów). Drugi dzień rozpoczęliśmy od spędzenia kilku godzin w krainie wody przyglądając się florze i faunie mórz i oceanów. Potem był piknik, wizyta nad morzem, a zwieńczenie wrażeń stanowiła wyprawa na dwa cyple o nazwach (ze względu na kolor): Szary nos i Biały nos. Środa to zwiedzanie kopalni i poznawanie pracy górników, zajęcia z młodzieżą francuską i oficjalna kolacja z władzami miasta. Podczas zajęć z rówieśnikami mieliśmy okazję rozegrania dwóch konkursów w drużynach mieszanych. Pierwszy sprawdzał znajomość naszych krajów. Na pytania dotyczące Francji odpowiadały Polki, na pytania dotyczące Polski - Francuzi. Trudność polegała na poprawności fonetycznej wypowiedzi. Drugi konkurs sprawdzał znajomość krajów Unii Europejskiej, chodziło o odgadnięcie pochodzenia piosenkarzy wykonujących piosenki. Wieczór to część oficjalna czyli spotkanie z panem burmistrzem i jego współpracownikami zakończone uroczystą kolacją. I wreszcie oczekiwany przez wszystkich piątek i zwiedzanie Paryża. Ach co to był za dzień!!! W sobotę uczestniczyliśmy w obchodach rocznicy wygłoszenia manifestu do Francuzów przez Charlesa de Gaulle'a. Wieczór to koncerty, ognisko i fajerwerki. I tak dochodzimy do ostatniego już dnia, który spędziliśmy na uczestniczeniu w odbywających się w mieście imprezach. Łezka w oku kręciła się każdej z nas, gdy opuszczałyśmy miasteczko, w którym zostałyśmy tak wspaniale przyjęte".

I kilka dodatkowych wypowiedzi:

"To był wspaniały tydzień. Każdy dzień przynosił ze sobą niezapomniane przeżycia. Co mi najbardziej zapadło w pamięci? Paryż, choć zobaczony w pigułce. Byłam zachwycona i już wiem, że kiedyś tam wrócę. Kopalnia oraz znajdująca się na powierzchni sala powieszonych. No i oczywiście morze".

"To była wycieczka ucząca jak zrobić 2000 zdjęć w kilka godzin".

"Nigdy nie zapomnę tego wycieczki, mam nadzieję że będą takie kolejne wyjazdy, gdyż dzięki nim możemy sprawdzić naszą znajomość języka francuskiego".


 


LO Stary Sacz 2011