Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2013 - 2014 Nagrody dla wolontariuszy
Nagrody dla wolontariuszy
OGROMNY SUKCES SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU ZE STAROSĄDECKIEGO LICEUM

W czwartek 26 czerwca 2014 podczas VIII Powiatowego Forum Organizacji Pozarządowych, które odbyło się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu rozstrzygnięto  Konkurs Starosty Nowosądeckiego w zakresie wspierania i promocji organizacji pozarządowych oraz wolontariatu.

I tak uczennica starosądeckiego liceum - Patrycja Marczyk uzyskała tytuł Młodego Wolontariusza Roku  i z rąk pana starosty odebrała nagrodę w wysokości 1000 zł. Przypomnieć należy, że Patrycja została wcześniej laureatką plebiscytu Społecznik – Wolontariusz Roku 2013, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota w Nowym Sączu przy wsparciu Rady Powiatu Nowosądeckiego i Miasta Nowego Sącza pod patronatem Gazety Krakowskiej, a w konkursie „Barwy Wolontariatu” znalazła się wśród 10 wolontariuszy wyróżnionych w całym województwie małopolskim. O działalności Patrycji można powiedzieć krótko „Nie było i nie ma akcji na terenie Starego Sącza, w której Patrycja nie bierze udziału”.

Ale to nie koniec sukcesów klubu wolontariatu działającego w liceum. W kategorii na Najlepszą Inicjatywę Roku  przyznano wyróżnienie dla  corocznych spotkań wigilijnych dla osób samotnych i starszych, organizowanych przez kluby wolontariatu działające w Liceum Ogólnokształcącym oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie, ponieważ  dwa  pierwsze miejsca przypadły Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów ”SPOSÓB NA ŻYCIE” oraz wydaniu trzech publikacji o miejscowości Łomnica Zdrój (Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Łomnica Zdrój).

Wigilia dla osób samotnych i starszych jest organizowana już od czterech lat. Pomysłodawczynią spotkań była pani Małgorzata Kaczor (ówczesna koordynatorka Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego w liceum ogólnokształcącym). Ponieważ przedsięwzięcie było ogromne, dlatego do współpracy zaproszono drugi klub działający wówczas przy Zespole Szkół Drzewno-Mechanicznych (obecny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych). Współpraca rozpoczęta cztery lata temu trwa do dziś. Spotkania  są przygotowywane i przeprowadzane całkowicie samodzielnie przez wolontariuszy i koordynatorów wyżej wymienionych klubów. Na liście zaproszonych gości widnieje 110 nazwisk. Wsparcie lokalnych sponsorów, pozwala nie tylko spotkać się przy wspólnym stole, ale nawet przygotować drobne upominki. Tradycyjnie już spotkania odbywają się w budynku liceum. Program artystyczny przygotowują również uczniowie starosądeckiego ogólniaka. Czas po kolacji płynie na rozmowach i wspólnym śpiewaniu kolęd. Goście z niecierpliwością czekają na kolejne takie spotkanie, a o ich wdzięczności świadczą wpisy do kroniki szkoły. Oto kilka z nich:

„Serdeczne podziękowanie dla kochanej młodzieży za pamięć o starszych”.

„Bóg zapłać, za miły wieczór przed Bożym Narodzeniem – będziemy długo, długo wspominać”.

„Serdeczne podziękowanie za wspaniałe przyjęcie dla nas staruszków”.

„Bóg zapłać, za miłe spotkanie”.

„Dziękuję za pamięć”.

„Szczęść Boże i Bóg zapłać za miłą  gościnę”.

„Super inicjatywa, trzymajcie tak dalej”.

Trud włożony w przygotowanie jest ogromny, tym bardziej cieszy fakt, że wysiłek młodych ludzi został zauważony i doceniony przez władze powiatu.

(jo)

 


LO Stary Sacz 2011