Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2015 - 2016 Zbiórka do puszek
Zbiórka do puszek

W dniu 20 grudnia 2015 r.  wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariatu: Kasia, Asia, Sylwia i Paulinka brały udział w zbiórce pieniędzy do puszek na leczenie i rehabilitację: Bartosza Wiewióry i Pawła Skorupki. Stowarzyszenie Orion z Nowego Sącza przeprowadziło zbiórkę za zgodą biskupa tarnowskiego. Dziewczyny zbierały pieniądze przy kościołach w Starym Sączu.
A teraz kilka informacji o osobach, dla których przeprowadzana była zbiórka:
Bartosz urodził się w 2010 r. Mieszka w Nowym Sączu. Od urodzenia zmaga się z przepukliną oponowo-rdzeniową w odcinku L1-S1. Ma wodogłowie wrodzone zarmold-chiari II, dlatego posiada zastawkę komorowo-otrzewną po stronie lewej (rickham). Ponadto Bartuś cierpi na niedowład kończyn dolnych, pęcherz neurogenny, epilepsje oraz sepse. W marcu 2013 roku doznał obrzęku mózgu. Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Miał dekompresje tylnej jamy czaszki, wycięto mu kręg szyjny w odcinku C-1. Wszyscy mówili, że to cud, że przeżył tak niebezpieczną operację. Jedynym skutkiem ubocznym był powrót zeza, który w 2012 r. został skorygowany. Bartuś pomimo ogromu cierpień jest wesołym chłopcem, śpiewa, liczy, opowiada wierszyki. Niestety nie chodzi, porusza się na wózku aktywnym. Rehabilitanci dają duże szanse, że będzie chodził. Wiąże się to jednak z kosztami, które przewyższają możliwości jego rodziny. 
Paweł Skorupka ma 40 lat. Mieszka w Nowym Sączu. W 2012 r
spadł ze schodów doznając urazu czaszkowo-mózgowego. Doszło również do zatrzymania pracy serca. Po udanej reanimacji ratującej jego życie, został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Po miesięcznym pobycie na oddziale Intensywnej Terapii w Szpitalu w Nowym Sączu i próbach wybudzania, do dnia dzisiejszego nie ma z nim kontaktu. Został wypisany ze szpitala z diagnozą: uraz czaszkowo-mózgowy z porażeniem czterokończynowym – śpiączka czuwająca. Paweł wymaga całodobowej opieki we wszystkich czynnościach życiowych oraz stałej i nieustannej rehabilitacji w celu polepszenia jego stanu zdrowia. Każdy dzień jest walką o kolejny drobny gest i ruch.

 


LO Stary Sacz 2011