Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2017 - 2018 Kino Młodego Człowieka
Kino Młodego Człowieka
Dnia 9.01.2018r. uczniowie klas: 1a, 1b, 2a, 2b, 2c i 3c wybrali się do Kina „ Sokół” w Starym Sączu na film pt. „Mocny człowiek”, który był wyświetlany w ramach cyklu Kino Młodego Człowieka. O godzinie 8:00 zebraliśmy się pod szkołą i stamtąd po sprawdzeniu obecności wyruszyliśmy w wyznaczone miejsce. Seans rozpoczął się o 8:30 i trwał 1,5 godziny. Spotkanie poprowadził Filip Nowak – absolwent Filmoznawstwa i Wiedzy o Nowych Mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Film „Mocny człowiek”  został wyreżyserowany przez Henryka Szaro.  Jest polskim dramatem psychologicznym z 1929 roku, będącym adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego wydanej pod tym samym tytułem w 1912 roku. Jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Film stanowi doskonałe studium artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem. Do produkcji tego filmu zostało zaangażowanych wielu młodych aktorów. Główne role zagrali: Grigorij (Grzegorz) Chmara jako Henryk Bielecki, Agnes Kuck odegrała rolę Łucji - kochanki Henryka, Artur Socha-literat Jerzy Górski i Maria Majdrowicz pokazana została jako Nina - żona Ligęzy, obywatela ziemskiego. Akcja filmu toczy się w Warszawie w Teatrze Ateneum i w Domu Prasy Polskiej przy ul. Marszałkowskiej oraz na Czersku (ruiny zamku).Film opowiada historię Henryka Bieleckiego, który jest typem mocnego człowieka, dążącego za wszelką cenę do sławy i bogactwa. Morduje podstępnie zapomnianego pisarza oraz fałszuje weksel, by rękopisy ofiary wydać pod własnym nazwiskiem. Nie jest jednak zwykłym "zbirem duchowym" i "genialnym pasożytem, wysysającym soki z innych". Sława i bogactwa zdobyte kosztem ruiny innych, są dlań niczym wobec wyśnionego ideału ukochanej. Gdy spotyka ów ideał na swej drodze, odradza się moralnie, czując całą nędzę swego poprzedniego postępowania. Dopiero dzięki Ninie "mocny człowiek" staje się naprawdę mocnym człowiekiem, zwycięża bowiem ona w nim zło, które kazało mu deptać życie ludzkie w dążeniu ku własnemu szczęściu. Nie dając jednak już krzywdzić innych, popełnia samobójstwo.

Po projekcji filmu, pan Filip Nowak starał się przybliżyć nam problem, jaki został w nim  przedstawiony. Zadawał nam pytania związane z postępowaniem głównego bohatera oraz innych osób, które brały udział w tym jakże nieprzewidywalnym przedsięwzięciu. Moim zdaniem warto było obejrzeć ten film, ponieważ jest on źródłem informacji historycznych, które pozwalają nam zrozumieć minioną epokę. Poza tym porusza aktualne zjawisko plagiatu, jednego z najpoważniejszych problemów współczesnego świata kultury i nauki.

(Paulina Maciuszek, klasa 1b)

 


LO Stary Sacz 2011