Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2011 - 2012 Dziennikarska wycieczka
Dziennikarska wycieczka

 

Dnia 2 kwietnia 2012 roku klasa pierwsza o profilu dziennikarskim z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do instytucji mediów krakowskich. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą dziennikarzy, miejscem ich pracy oraz obowiązkami, które muszą wykonywać.

Na początek młodzi dziennikarze zwiedzili siedzibę TVP Kraków, która mieści się na Krzemionkach. Oprowadzał nas pan Roman Barbasz. Widzieliśmy studio Kroniki Krakowskiej (poznaliśmy tam mechanizm działania prompterów oraz widzieliśmy jak wygląda przygotowanie wieczornego wydania Kroniki). Mogliśmy również zwiedzić studio nagrań programu „Kundel bury i kocury” (dowiedzieliśmy się na czym polega realizacja prognozy pogody w blueboxie oraz efekty specjalne w greenboxie). Wrażenie na nas zrobiło także studio „Młodzież kontra… czyli pod ostrzałem” (to studio jest największe w Polsce i jest jednym z największych w Europie). Zwiedziliśmy również rekwizytornię, która zachwyciła nas swym bogactwem.

Kolejnym punktem medialnego dnia było zwiedzanie Radia Kraków. Tutaj oprowadzał nas pan Grzegorz Bernasik, który barwnie i ciekawie opowiadał o historii radia. Poznaliśmy zasady akustyki, triki akustyczne, a nasz kolega Robert, spróbował swoich sił w dziennikarstwie radiowym.

Ostatnim niestety miejscem, które odwiedziliśmy była „Gazeta Krakowska”. Mogliśmy na żywo zobaczyć jak tworzy się wydanie „Gazety Krakowskiej”, poznaliśmy zasady współpracy dziennikarskiej. Niezwykle o historii prasy opowiadał nam pan Marian Satała, a pomagała mu pani Małgorzata Nitek.

Wszystkie media krakowskie przyjęły nas bardzo ciepło. To była najlepsza wycieczka, w jakiej uczestniczyliśmy - twierdzą zgodnie uczniowie.

Wycieczka oprócz tego, że dostarczyła wielu wrażeń młodym dziennikarzom - pozwoliła również inaczej spojrzeć na trudy tej specyficznej profesji.

Iwona Król

Uczennica klasy dziennikarskiej

Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu

 

 


LO Stary Sacz 2011