Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2012 - 2013 Spotkanie z logopedą
Spotkanie z logopedą

Dnia 18.04.2013 r do klasy pedagogicznej II d przybył gość pani Aneta Popiela, logopeda w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Pani Aneta pracuje z dziećmi, które mają problemy z jąkaniem się. Praca logopedy w szkole polega na kształtowaniu prawidłowej mowy u dzieci, doskonaleniu mowy już ukształtowanej, usuwaniu wad, zaburzeń głosu i trudności w czytaniu i pisaniu. Pani Aneta pomaga dzieciakom dzięki specjalnym ćwiczeniom aparatu artykulacyjnego oraz odpowiednim masażom twarzy, podbródka i szyi. Nasza koleżanka Kamila miała przyjemność doświadczyć masażu pani logopedy na własnej twarzy i sądząc po jej reakcji jest to całkiem przyjemne.

 

Dowiedzieliśmy się, że aby zostać dobrym logopedą należy skończyć studia pedagogiczne oraz 5-cio letnie studia magisterskie. Pomocne są też specjalne kursy i szkolenia dla logopedów, ponieważ jak stwierdził nasz gość każdy powinien wzbogacać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności aby nie popaść w rutynę. Postawa pani Anety i entuzjazm upewniły nas, że pracując jako logopeda czuje się spełniona i szczęśliwa . Sama stwierdziła że ten zawód jest fantastyczny i daje dużo satysfakcji.

Po krótkiej teorii przeszliśmy do praktyki. Jednak zamiast w postać logopedy wcieliliśmy się w rolę pacjentów. Powstały trzy grupy. Każda z nich zaprezentowała krótką wypowiedź z wadami wymowy takimi jak kapacyzm, bezdźwięczność, seplenienie. Największą furorę zrobiła oczywiście nasza klasowa aktorka Patrycja, udając sepleniącego przedszkolaka. Oprócz tego pani Aneta przygotowała dla nas ćwiczenia języka, które poprowadził Paweł a potem Ania. Na początku szło dość opornie, jednak idąc za przykładem pani Agnieszki, która aktywnie brała udział w ćwiczeniach, większość dziewczyn nabrała odwagi i zapominając o skrępowaniu przyłączyły się do zabawy.

Przekonaliśmy się, że praca logopedy nie jest wcale prosta, ale jest potrzebna. Jeśli jesteś osobą otwartą, komunikatywną, cierpliwą i nie przerażają cię żmudne zajęcia to praca właśnie dla ciebie!

Dzięki spotkaniu z panią Anetą poznaliśmy jak wygląda praca logopedy. Na pewno nie wszyscy pójdą w ślad naszego gościa jednak myślę że dużo nam dało to spotkanie. Poznaliśmy osobę która pracując jednocześnie jest szczęśliwa bo robi to co kocha. A to jest przecież najważniejsze.

Anna Wójcik kl. II d

 


LO Stary Sacz 2011