Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2014 - 2015 Zawodowy Ogólniak
Zawodowy Ogólniak

Stowarzyszenie Sursum Corda  w Nowym Sączu podsumowało realizowany w partnerstwie z Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu projekt „Zawodowy Ogólniak”. Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się wczoraj (7 października) w Centrum OPOKA w Starym Sączu.

W spotkaniu wzięli udział stażyści, opiekunowie staży, rodzice i pracodawcy oraz dyrekcja szkoły. Spotkanie było szansą na wymianę opinii, refleksji dotyczących stażu i wybranych zawodów pomiędzy uczestnikami.

Wiele się na stażu nauczyłem o zawodzie jaki mam zamiar w  przyszłości wykonywać, ciekawe doświadczenie – idąc na staż trochę się obawiałem, bo jako stażysta fizjoterapeuta miałem spotykać w większości ludzi starszych - ich otwartość, poczucie humoru bardzo mnie zaskoczyły – wspomina Kuba

Pani Krystyna – mama jednej ze stażystek – podzieliła się refleksją, iż była dumna z córki, która tak ochoczo każdego dnia szła na staż do Urzędu Miejskiego w Starym Sączu. „Córka przychodziła do domu bardzo zadowolona i mówiła „Mamuś ja już mogłabym nie chodzić do szkoły – tylko do pracy – bo to jest to co chciałabym robić”.

Panowie geodeci: pan Paweł i pan Witold opowiadali zgodnie iż nieco obawiali się przyjmować na staż w takiej formule ucznia liceum ogólnokształcącego, który nie ma żadnej wiedzy branżowej, jak pokazać mu arkana wiedzy geodezyjnej i przy tym nie zrazić go do tego zawodu. Otwartość Wiktora ich pozytywnie zaskoczyła i mimo czasem ekstremalnych warunków (deszcz, błoto, zimno, kilkugodzinna praca w terenie) współpraca układała się bardzo dobrze.

- Sukces tego projektu tkwi w tych młodych ludziach – stażystach, którzy są jeszcze nie skażeni szukaniem pracy i doświadczeniem zawodowym. – podsumował pan Paweł.

Podobne odczucia miała Asia – stażystka, która jako trener personalny na swoim stażu spotkała inną stażystkę już po studiach. „Ja byłam ciekawa wszystkiego, chciałam się dowiedzieć jak najwięcej, wykorzystać informacje, które chce mi przekazać mój opiekun pan Michał, a moja starsza koleżanka miałam wrażenie, że tylko czeka, aż miną obowiązkowe godziny i będzie mogła wyjść. Na pewno to zasługa mojego opiekuna, gdyż umiał tak zaplanować mój czas, że mogłam jak najwięcej ciekawych rzeczy się dowiedzieć – jeśli dalej będę się kształcić w tym kierunku to na pewno w przyszłości będziemy jeszcze współpracować J – dodaje Asia.

Swego zadowolenia z realizacji projektu nie krył prezes Stowarzyszenia Marcin Kałużny, rodzicom gratulował wspaniałych dzieci.

Stażyści odebrali zaświadczenia ukończenia stażu zawodowego, natomiast opiekunom i pracodawcom prezes Stowarzyszenia Marcin Kałużny wręczył podziękowania.

Projekt „Zawodowy Ogólniak” skierowany był do 12 uczniów LO. W trakcie 10 miesięcy trwania projektu beneficjenci wzięli udział w szeregu działań: m.in. seminarium szkoleniowo-doradczym, doradztwie zawodowym, zrealizowali 150 godzin stażu zawodowego u wybranego pracodawcy oraz byli objęci wsparciem psychologiczno-pedagogicznym.

Projekt POKL 9.5 pn. „Zawodowy Ogólniak” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Artykuł w >>> Dobrym Tygodniku Sądeckim

 


LO Stary Sacz 2011