Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2016 - 2017 Praktyki pedagogiczne
Praktyki pedagogiczne
W dniach od 13-17 marca uczniowie klasy 2b (profil pedagogiczny) odbyli coroczne, jednodniowe praktyczki w szkole podstawowej w Starym Sączu. W ramach poznania pracy wychowawcy w klasach 1-3 obserwowaliśmy i pomagaliśmy w zajęciach od godziny 8:00-12:30.

Relacja jednej z uczennic:

Dnia 17 marca miałam okazje poznać role nauczyciela-wychowawcy w klasie 2F. Była to bardzo zorganizowana grupa i świetnie się dogadująca. Nie sprawiała ona żadnych problemów wychowawczych. Chętnie brali udział w lekcji i odpowiadali na pytania nauczycielki. Pierwsze dwie lekcje, to język polski. Rozpoczęto od odczytania zadania domowego, później przeszliśmy do lekcji. Tematem zajęć był śmiech. Rozmawialiśmy o komicznych sytuacjach, każde dziecko miało szanse opowiedzieć swoja historię. Wychowawczyni zrobiła pogadankę o roli śmiechu w naszym życiu i korzystnym wpływie na zdrowie. Dzieci zostały podzielone na grupy i każda z nich otrzymała jedno przysłowie związane z tematem lekcji do wytłumaczenia. Poszło im bardzo dobrze, robili to z wielkim zaangażowaniem. Kolejnym etapem tej lekcji było rozpoznawanie emocji przedstawionych na obrazkach i naśladowanie ich. Ostatnim zadaniem w ciągu lekcji j. polskiego było stworzenie orderu uśmiechu. Miałam okazję im pomóc, co bardzo mi się podobało. Przypomniały mi się moje czasy szkoły podstawowej. Gotowy plakat został zawieszony w klasie na honorowym miejscu.

Była lekcja dla ducha, teraz pora na lekcje dla ciała. Na zajęciach wychowania fizycznego nauczycielka starała się pokazać dzieciom jak ważna jest współpraca  w grupie. Razem z wychowawczynią zorganizowaliśmy drugoklasistą konkurencje sportowe. Każdy dawał z siebie 100%. Nikt się nie poddawał. Podobała mi się ich energia.

Ostatnia lekcja na jakiej miałam okazję uczestniczyć to matematyka. Dzieciaki pisały sprawdzian z dodawania i odejmowania. Miały pewne trudności, ale dzięki pomocy nauczycielki każde z nich podołało zadaniu.

Wspominam ten dzień bardzo pozytywnie i cieszę się, że mogłam być na tych praktykach. Prawdopodobnie była to moja jedyna szansa na zobaczenie pracy nauczyciela-wychowawcy w klasie 1-3 przed wybraniem swojej drogi życiowej.

Ogromne podziękowania dla naszej pani pedagog za zorganizowanie tych praktyk, a także dla dyrekcji i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera za ciepłe przyjecie i otwartość na te inicjatywę.

 


LO Stary Sacz 2011