Kontakt

Liceum Ogólnokształcące
im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Starym Sączu

ul. Partyzantów 15
33-340 Stary Sącz

tel. 18 446-05-83
fax  18 446-05-83

e-mail:

lostarysacz@poczta.internetdsl.pl

Start Kronika Rok 2012 - 2013 Wystawa fotograficzna
Wystawa fotograficzna

Dnia 27 lutego klasa II d udała się na wystawę fotograficzną zatytułowaną „gÈN” do Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Tam obejrzeliśmy fotografie dzieci, które wykonała Katalina Baricz - węgierska artystka.
Pani Justyna Liszkowska oprowadzając nas po wystawie z zafascynowaniem opowiadała zarówno o autorce zdjęć, jak i o samych modelach.

Katalina fotografuje bowiem ludzi, których wyraz twarzy przykłuwa jej wzrok na dłużej. Robiąc zdjęcia zatrzymuje czas na ułamki sekund powiększając kartotekę swojego subiektywnego świata - „jej własnego surrealizmu” - jak sama określa.
Wystawę, którą obejrzeliśmy przedstawiała szczere, niewinne twarze dzieci. Nie były one uśmiechnięte, poważne też nie – to „świeże, naturalne buźki”
nie zakryte makijażem, nie zasłonięte problemami szarej codzienności.
Spojrzenia modeli zdawały się być zatrzymane w czasie, jakby były” zawieszone w powietrzu emocji”. Nie były to typowe współczesne zdjęcia, ale niejako portrety z zakurzonego atelier fotografów minionych czasów – jak określiła je pani Liszowska.
Wzrok dzieci patrzących z fotografii był niemalże odczuwalny. Można rzec że ci mali bohaterowie byli z nami podczas oglądania wystawy.
Spotkanie z fotografią dziecięcą było dla nas uczniów liceum klasy pedagogicznej miłym doświadczeniem, które uwrażliwiło nas na piękno dziecięcych  twarzy.
Uświadomiło nam jak wielką i niepowtarzalną wartość i piękno ma każdy z nas. Nie powinniśmy wstydzić się naszej naturalności i indywidualności, że najważniejsze to umieć szanować siebie i innych.

Iwona Zagórowska
kl. II d

 


LO Stary Sacz 2011