HISTORIA

ARSENAL FOOTBALL CLUB


Profesjonalny angielski klub piłkarski z północnego Londynu. Arsenal gra w rozgrywkach FA Premier League i są jedną z najbardziej utytułowanych angielskich drużyn. Dotychczas zdobyli trzynaście tytułów Mistrza Anglii oraz dziesięć Pucharów Anglii. W sezonie 2005/06 jako pierwsza drużyna z Londynu, awansowała do finału Champions League. Arsenal jest również członkiem grupy G-14, zrzeszającej najbogatsze kluby Europy.
Został założony w Woolwich, południowo - zachodniej części Londynu, w 1886 roku. W 1913 przeniósł się jednak na północ, na ich pierwszy stadion, Highbury. W W maju 2006 roku Kanonierzy opuścili Highbury i przenieśli się na nowy Emirates Stadium, położony w dzielnicy Ashburton Grove, nieopodal dawnego obiektu.

HERBY


Pierwszy herb Arsenalu został odsłonięty w 1888 roku. Występowały na nim trzy armaty, ustawione do góry, przypominając herb Borough of Woolwich - dawnej dzielnicy Londynu. Niektórym mogłoby się wydawać, że na herbie nie są umieszczone armaty, tylko... kominy. Obecność jednak głów lwów u dołu każdej z armat, przełamała wszelkie plotki. W 1922 roku Klub zaakceptował nowy herb, tym razem z pojedynczą armatą, która była ustawiona w kierunku wschodnim.
Nie przetrwał on jednak długo, gdyż tylko trzy lata. W sezonie 1925/26 Kanonierzy mieli na koszulkach już nowy herb, tym razem z armatą ustawioną w kierunku zachodnim. Widniał na nim również napis "The Gunners".
W 1949 roku Arsenal zyskał nowy herb. Jego tło było czarne, a pochyloną czcionką widniał tekst: "Victoria Concordia Crescit", co oznacza: "zwycięstwo przyjdzie z harmonii". Pojawiły się również barwy: zielona i czerwona, oraz złota.
Ponieważ Arsenal miał w herbie różne elementy z innych herbów, zabroniono im wkrótce takiego kopiowania i nakazano znaleźć im znak firmowy. Niedługo potem klub rozpoczął długą walkę z handlarzami z lokalnej ulicy, którzy nielegalnie sprzedawali nieoficjalne herby.
Kilka lat temu, w 2002 roku, Arsenal wreszcie zatwierdził swój nowy herb. Jest on inny niż wszystkie poprzednie. Linie obramowania są pochylone, a cały herb jest wykonany w prosty sposób. Posiada własne prawa autorskie. Zielony kolor został zastąpiony ciemnoniebieskim. Herb ma w sobie dwa style. Armata symbolizuje historię klubu, zaś nowoczesność i ogólny jego wygląd, współczesnych kibiców.

BARWY


Pierwsze barwy Arsenalu w historii Klubu miały kolor czerwony i biały. Koszulki były czerwone z białym paskiem, zaś spodenki całe białe.
Wybór na czerwony kolor padł, dzięki uznaniu dla charytatywnej dotacji z Nottingham Forest. Dwaj założyciele Dial Square, Fred Beardsley i Morris Bates - byli napastnicy Nottingham - pracowali w fabryce Woolwich. Arsenal nie miał swoich strojów, dlatego obaj zawodnicy przyszli naszemu klubowi z pomocą i przysłali im komplet strojów oraz piłkę. Koszulki miały ciemny odcień czerwieni, spodenki były białe, a getry niebieskie.
W 1933 roku Herbert Chapman zapragnął, by stroje Arsenalu były odmienne od innych, dlatego same koszulki zrobił jaśniejsze, dodatkowo dodając do nich biały pasek. Dlaczego to zrobił? Pogłoski są różne. Jedne mówią, że Chapman zobaczył na trybunach kibica ubranego w czerwony sweter i białe spodenki, inne, że zainspirował go znany rysownik, Tom Webster, z którym często pogrywał w golfa. Mimo wszystko, niezależnie co było prawdą, barwy te pozostały podstawowymi w całej historii Klubu.
Tylko w dwóch sezonach Arsenal występował w innych koszulkach. W sezonie 1963/64, spodenki były czerwone, a rękawy białe, zaś w sezonie 2005/06 Kanonierzy w ostatnim sezonie na Highbury, chcąc upamiętnić jego historię, występowali w koszulkach podobnych do tych z 1913 roku. Obecnie, Arsenal znów powrócił do biało-czerwonych barw.
Dwa kluby wzięły przykład z Arsenalu i zapożyczyli sobie od nich barwy. Koszulki Sparty Praga od 1909 roku mają kolor ciemno brązowy, jak te, w których Arsenal grał przed wojną. Hibernian zaś od 1930 roku ma na swoich koszulkach białe rękawy. W obu przypadkach barwy pozostają niezmienione do dziś.
Wyjazdowe stroje Arsenalu są przeważnie żółte albo niebieskie. Niekiedy były tylko zmieniane na zielone bądź granatowe. Od 1990 roku regularnie są one zmieniane. Od niedawna też Arsenal korzysta z trzeciego kompletu stroi. W sezonie 2001/02 Kanonierzy mieli niebieskie stroje wyjazdowe, oraz złoto-żółte neutralne. Nie przynosiły nam one jednak szczęścia. Faktycznie, dopiero mając żółte koszulki wyjazdowe, Arsenal zaczął znów zdobywać trofea.

SPONSORZY


Arsenal już od 1982 roku ma na swoich koszulkach logo sponsora. Pierwszym było JVC, aż do 1999 roku. Później, do 2002, obowiązywała umowa z SEGA Dreamcast. Do 2006 roku przyszła kolej na O2. Obecnie na koszulkach widnieje logo Emirates. Umowa skończy się w 2014 roku.
Arsenal jest również sponsorowany od 1994 roku przez firmę Nike. Wcześniej robiły to Umbro (1978-86), oraz Adidas (1986-94)

STADIONY


Początkowo, kiedy Arsenal został założony, grał na boisku Manor Ground w dzielincy Plumstead w południowo-wschodnim Londynie, a następnie na Invicta Ground przez trzy lata (1890-1893). Po 20 latach przeniósł się w 1913 roku do północnego Londynu.
Arsenal Stadium, nazywane również Highbury, było domem Kanonierów, na którym grali od września 1913 roku do maja 2006 roku. Zaprojektowany został przez Archibalda Leitcha, podobnie do większości stadionów na Wyspach - jedna trybuna główna, oraz trzy dodatkowe dookoła.
W 1930 roku stadion został całkowicie zmodernizowany. Architekt, Art Deco, zaprojektował dwie nowe trybuny - zachodnią i wschodnią (East and West). Ponadto rozbudował trybuny North Bank i Clock End. Stadion mógł od tej pory pomieścić 60 000 widzów.
Jednak zmiana regulaminu Premier League, który nakazywał mieć na stadionie wyłącznie miejsca siedzące, zredukował pojemność Highbury do 39 000 miejsc.
Był to zbyt mały stadion, by móc na nim grać w rozgrywkach LM, dlatego w sezonach 1998/99 oraz 1999/00, Arsenal rozgrywał swoje spotkania na stadionie narodowym Wembley, mogącym pomieścić nawet 70 000 widzów.
Ekspansja Highbury rozpoczęła się wtedy, gdy trybuna East Stand została zapisana na tzw. "listed building". Była to lista, na której znajdowały się wszystkie cenne obiekty Wielkiej Brytanii.
Gdy okazało się, że wielu kibiców nie może wchodzić na stadion z powodu limitów, Arsenal postanowił w 1999 roku wybudować nowy stadion, w dzielnicy Ashburton Grove, 500 metrów od Highbury.
Budowa stadionu zakończyła się w 2006 roku. Od tego sezonu Kanonierzy mogli już rozgrywać na nim swoje spotkania. Sponsorem całej budowy była firma lotnicza "Emirates", dlatego też stadion został nazwany Emirates Stadium. Jest to najdroższy kontrakt w historii angielskiego futbolu, opiewający na 100 milionów funtów!
Stadion oficjalnie będzie tak nazywany do 2021 roku, zaś logo na koszulkach obowiązuje do sezonu 2013/14.

WŁASNOŚĆ KLUBU


Firmą macierzystą Arsenalu jest Arsenal Holdings plc. Własność klubu jest znacznie odmienna od pozostałych klubów w Anglii. Jedynie 62 217 akcji jest opublikowanych i nie są one publicznie wymieniane poprzez FTSE lub AIM. Zamiast tego, rzadko są one sprzedawane na PLUS-ie - specjalistycznym rynku.
We wrześniu 2006 roku, Arsenalu został wyceniony na rynku na 314 mln funtów. W porównaniu do maja 2006, wzrósł o 15,9 mln. Natomiast w rankingu Forbes opublikowanym w 2009 roku, Arsenal został uplasowany jako trzeci najbardziej wartościowy klub na świecie zaraz po Realu Madryt i Manchesterze United. Według magazynu wartość klubu bez zadłużenia wyniosła 605 milionów funtów.
W 2006 roku, dyrektorzy Arsenalu mieli wykupionych 60% akcji całego Klubu. Najwięcej mieli Danny Fiszman (25,2%) oraz Nina Bracewell-Smith (15,9%). Vice-prezes, David Dein miał 14,6%, zaś prezes, Peter Hill-Wood tylko 1%.
Arsenal jest ciągle nie kupionym klubem przez jakiegoś miliardera, tak jak to ma miejsce np. w przypadku Malcolma Glazera w Manchesterze United.
We wrześniu 2006 roku zostało wykupionych kolejnych 700 akcji przez nieznanych inwestorów.
W 2007 roku wykupieniem udziałów w Arsenalu zainteresowali się dwaj miliarderzy: Stan Kroenke oraz Aliszer Usmanow. Pierwszy z nich nabył 9.9% akcji ten drugi 14.6%.
W kwietniu 2011 roku amerykański biznesmen - Stan Kroenke, przejął pakiet większościowy Arsenalu. Po wykupieniu akcji Danny'ego Fiszmana oraz Niny Bracewell-Smith ma w swoim posiadaniu 63% akcji. Wiadomo, że Kroenke nie zaciągnął kredytu aby dokonać finalizacji tego zakupu, więc nie obciąży długami londyńskiego klubu. Dodatkowo w kolejnych miesiącach nabywał kolejne akcje aż zwiększył udziały do 66,83%. Od tego momentu musi składać ofertę za każdą możliwą akcję do wykupienia.
Na drodze do przejęcia klubu przez Amerykanina stanął drugi największy udziałowiec Aliszer Usmanow, w którego posiadaniu znajduje się obecnie (stan na czerwiec 2011) 29,72% akcji, oraz The Arsenal Supporters Trust.

ARSENAL LADIES


Jest to kobiecy klub stowarzyszony z Arsenalem. Założony został w 1987 roku, a od 2002 stał się profesjonalnym klubem. Po dzień dzisiejszy najbardziej utytułowany ze wszystkich angielskich klubów. Trenerem jest Laura Harvey. Panie grają w FA Women's Super League.
Są aktualnym Mistrzem Anglii, oraz zdobyły już 12 tytułów mistrzowskich. Ponadto wygrywały jedenastokrotnie FA Womens' Cup oraz dziesięciokrotnie Women's League Cup. Trzy razy dotarły do półfinału Pucharu UEFA, co się nie zdarzyło żadnej innej drużynie z Anglii. Raz udało im się wygrać europejski puchar w 2007 roku.
Prezydentem Arsenal Ladies był przez pewien czas David Dein. Ladies mogą ozgrywać jedno spotkanie w sezonie na Emirates Stadium. Panie grają jednak regularnie na Meadow Park, Borehamwood.