GRY

Dziś jest: r.

Imieniny:

MOJA MIEJSCOWOŚĆ
Przysietnica- mijscowość budząca podziw podróżnych

Przysietnica jest jedną ze starych osad wiejskich, położoną w województwie małopolskim w powiecie nowosądeckim, w gminie Stary Sącz.

Wieś leży w dolinie Przysietnickiego Potoku (lewobrzeżnego dopływy Popradu), na południowy zachód od Barcic Górnych. Graniczy z Barcicami Górnymi, Gaboniem i Moszczenica Wyżną. Znajduje się na wysokości od 360 m. n. p. m. (dolinie Przysietnickiego Potoku) do 1191,3 m. n. p. m. (Złomnisty Wierch).

Pierwsze zapiski o istnieniu wsi pochodzą z XIII w. Wraz z innymi wsiami, takimi jak Rytro, Barcice, Olszana, Wolnica, Leszczyna, Czarny Potok spełniała określone obowiązki wobec pana zamku ryterskiego, który był jedna z twierdz broniących granicy od strony Węgier i komora celna nad drogą lądową i wodną. Mieszkańcy Przysietnicy byli zobowiązani pod rozkazami straży granicznej do robienia zasieków na głównych pozycjach w dolinach rzek i na linii Popradu.

Obecna nazwa wsi ustaliła się dopiero w XVII wieku. Ma ona pochodzić od przesieków leśnych, ewentualnie od głębokiej doliny, która przecina góry.

Przysietnica będąca własnością Św. Kingi- żony księcia Bolesława Wstydliwego, została przez nią przekazana w 1280 r. wraz z 28 innymi wsiami starosądeckimi klasztorowi Klarysek. W dekrecie fundacyjnym figuruje jako Presecznica. W XIV w. w bliżej nieznanych okolicznościach stała się wsią królewską, wchodzącą w skład starostwa barcickiego.

Istnieją przypuszczenia, że pierwsza osada Przysietnicy powstała na terenie dzisiejszego Osiedla Ogorzałych i składała się z kilkunastu zagród. Z upływem czasu ludność wsi powiększała się. Przybywali tu również osadnicy z innych terenów, np. mieszkańcy Osiedla Górali.

Tereny południowej Polski, a więc i Przysietnica, znajdowały się w zaborze austriackim. Niektórzy mieszkańcy Przysietnicy wyruszali wtedy na Słowację i Węgry w poszukiwaniu pracy. Poza pracą na roli mężczyźni wynajmowali się do ścinki drzew w okolicznych lasach. Miejscowa ludność była wtedy bardzo uboga. Sprzyjała temu słaba jakość gleb oraz częste epidemie, które dziesiątkowały ludność. Obecnie Przysietnica jest piękną miejscowością budzącą podziw podróżnych. Krajobraz tworzą tu góry, pagórki porośnięte lasami oraz szachownice pól uprawnych. Pod względem powierzchni jest największą wsią w gminie. Posiada piękny, nowy kościół, a dzieci i młodzież uczą się w Zespole Szkół, rozbudowanym i powiększonym o halę sportową. Wybudowano także boisko sportowe. Odnowiona, duża remiza strażacka jest miejscem, gdzie chętnie organizowane są różne imprezy okolicznościowe. Znajduje się tam także dobrze zaopatrzona biblioteka publiczna.

Do Przysietnicy warto przyjechać choćby po relaks jaki daje wędrówka licznymi szlakami turystycznymi. Przyjazd tutaj to także ucieczka od hałasu, gwaru i pośpiechu i okazja do wyciszenia się, znalezienia spokoju.

Dostępna jest również strona internetowa mojej miejscowości:) Polecam!

Przysietnica


"Gdziekolwiek kiedykolwiek wyjedziesz, nigdy nie zapomnij zapachu rodzinnego domu i smaku świeżego chleba. Niech staną się kotwicą wspomnień Twojego życia."

Wykonała: Ewelina Siedlarz klasa IIa