Moja miejscowość


Barcice – duża wieś w południowej Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Stary Sącz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
Wieś leży u stóp płn.-zach. zakończenia pasma Jaworzyny Krynickiej, na pograniczu Kotliny Sądeckiej i Beskidu Sądeckiego, głównie na lewym brzegu Popradu, na trasie Stary Sącz – Barcice – Rytro – Piwniczna.

Pierwsza wzmianka o Barcicach pochodzi już z XIII wieku. Była to osada położona przy szlaku popradzkim, prowadzącym na Węgry. W XIV wieku była to wieś królewska. W XVIII wieku dzierżawił tę wieś szlachcic Dulęba, okrutnie uciskający chłopów pańszczyzną i ci w końcu podnieśli bunt. Przed wiekami szukano w Barcicach, tak jak i w pobliskim Rytrze złóż złota. Tutejsze ziemie miały kryć w sobie też skarby zakopane przez rycerzy-rabusiów. Kto więc chce może spróbować szczęścia w poszukiwaniu złota.Podczas II wojna światowej znajdował się tu punkt kontaktowy dla kurierów i osób przerzucanych przez góry na Węgry.

Znane są dwie barcickie pieczęcie z godłem. Na jednej z nich pochodzącej z XIX w., przedstawione są dwa ule (barcie) a w tle wschodzące promieniste słońce. Pieczęc używana była przez Szkołę Powszechną w okresie I wojny światowej. Jeszcze kilkanaście lat temu herb ten używany był przez Szkołę Podstawową w Barcicach, a uczniowie nosili go na mundurkach szkolnych w postaci tarczy szkolnej. Dziś używany jest przez Ochotniczą Straż Pożarną w Barcicach i LKS "Barciczanka" jako logo. Druga pieczęc przedstawia kobietę modlącą się na klęczkach (orantka) pod dwoma wzgórzami, na których stoi krzyż. Pieczęc znana z muzeum w Starym Sączu. Herb ten z każdym rokiem zyskuje na popularności, dziś używany jest m.in. przez biuletyn parafialny "Orantka".

Barcice to miejscowość letniskowa o korzystnym klimacie i dużym nasłonecznieniu. Okoliczne lasy obfitują w jagody i grzyby, są tu również atrakcyjne tereny nadbrzeżne z możliwością uprawiania wędkarstwa. Barcice posiadają również złoża wody mineralnej. Znajdują się w Korzeczkowie, na Klinach i pod Wzgórzem Kroguleckim. Znany i charakterystyczny dla Barcic jest typ halnego zwany wiatrem ryterskim. On to zdecydowanie wpływa na tutejszy klimat powodując okresowe zimowe ocieplenia.



Praca zaliczeniowa: Dominika Piszczek kl.IIa