KULTURA

Gwiazdą rozsławiającą Nową Zelandię na całym świecie jest z racji swego maoryskiego pochodzenia sopranistka Kiri Te Kanawa. Ponadto z Nowej Zelandii pochodzi Neil Finn, lider znanego rockowego zespołu Crowded House. Wcześniej wraz z bratem Timem grał w bardzo popularnej w kraju w latach 70. i 80. grupie Split Enz. Najsłynniejsza pisarka nowozelandzka to Janet Frame, bohaterka biograficznego filmu, znanego w Polsce pod tytułem: Anioł przy moim stole. Z Nowej Zelandii pochodzi też reżyser m.in. trylogii Władca Pierścieni, Peter Jackson. W specyficzny sposób swój kraj promują dwaj komicy - Jemaine Clement i Bret McKenzie, tworzący folkowo - komediowe duo Flight of the Conchords. Jest to jednocześnie tytuł serialu, w którym obydwaj występują, współtworzą scenariusz i do którego piszą muzykę. Przedstawia on perypetie dwóch Nowozelandczyków, którzy przybywają do Nowego Jorku, by odnieść sukces jako folkowy zespół. Okazuje się to trudnym zadaniem, zwłaszcza przy niekompetentnym menedżerze, organizującym koncerty np. w windzie. Choć sposób promocji jest raczej nietypowy (nieustające przycinki Australijczyków, wyśmiewanie nowozelandzkiego akcentu czy zwracanie się do głowy rządu per "Brian, the prime minister"), niewątpliwie przyczynia się do pogłębienia powszechnej wiedzy o tym kraju, znanym do tej pory jedynie jako scenografia do ekranizacji dzieła Tolkiena pt. Władca pierścieni.

Do popularnych, również współcześnie, tradycji rdzennych mieszkańców należy wykonywanie tatuaży na twarzy, zwanych moko. Obecnie są one malowane, dawniej jednak robiono je poprzez nacinanie twarzy nożem.
Do tradycji należy także rzeźbienie, które uważane było za świętą sztukę i zajmować się nią mogli wyłącznie mężczyźni. Wyroby artystyczne z drewna, takie jak misternie rzeźbione bramy, drewniane, zewnętrzne części domów, a także zdobienia ich wnętrz są ważnym elementem z zachowanej tradycji przodków.
Muzyka rdzennych mieszkańców wysp jest bardzo rytmiczna i prawie zawsze łączy się także z tańcem, którego podstawą są stylizowane ruchy rąk i nóg.
Najważniejszym ośrodkiem kultury Maorysów jest Rotorua, gdzie znajduje się jedyny maoryski teatr. Atrakcją turystyczną jest także zbudowana tu oryginalna wioska, Ohinemetu. Odbywają się w niej m.in. pokazy tradycyjnego sposobu gotowania na parze, unoszącej się z gorących źródeł. Głównym świętem jest Waju Tang, odbywają się wówczas rytualne tańce i procesje.


www.travelplanet.pl
www.wycieczka.pl
www.kulturyswiata.org