Zwycięzcy konkursu historycznego w Warszawie

Treść
W dniach 19-20 maja zwycięzcy konkursu historycznego „Koniec wojny nowe zniewolenie. Polska w latach 1944-1989” zorganizowanego przez Panią Poseł Barbarę Bartuś byli w ramach nagrody na wycieczce w Warszawie. Zwycięski zespól to: Bartosz Gad, Paweł Krzak i Michał Jop z klasy 2 b. Opiekę nad nimi podczas pobytu w Warszawie sprawowała pani Magdalena Sroka.
Pobyt w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Następnie, już po obiedzie udaliśmy się z przewodnikiem na Cmentarz Powązkowski. Odwiedziliśmy groby wybitnych Polaków, oddaliśmy hołd bohaterom narodowym zapalając znicze min. przy Pomniku Katyńskim czy Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Łączce. W tym dniu jeszcze – przysłuchując się opowieściom przewodnika – spacerowaliśmy po Starym Mieście. Byliśmy min. pod Pałacem Prezydenckim, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na Placu Zamkowym. Wieczorem udaliśmy się na nocleg do pięciogwiazdkowego hotelu Regent. Kto miał jeszcze siły mógł skorzystać z hotelowego klubu Fitness, basenu czy sauny.
Drugi dzień pobytu w stolicy był wyjątkowo intensywny. Rozpoczęliśmy go od wizyty w Sejmie RP. Pod opieką przewodnika i Pani Poseł Barbary Bartuś zwiedzaliśmy budynki Sejmu i Senatu. Mieliśmy też możliwość, co zrobiło na nas największe wrażenie, na żywo obserwować posiedzenie Sejmu, przysłuchiwać się burzliwym dyskusjom na sali plenarnej. Pobyt w Sejmie zakończyliśmy smacznym obiadem w Restauracji Sejmowej.
Z Sejmu udaliśmy się prosto na Zamek Królewski, który był kolejnym punktem naszego programu. Pobyt w Warszawie zakończyliśmy wizytą w Muzeum Narodowym. Uczestniczyliśmy tam w lekcji muzealnej, podczas której przewodnik w bardzo interesujący sposób zapoznawał nas z „muzealnymi przebojami”. Były wśród nich min. mumia należąca do Kolekcji Sztuki Egipskiej, insygnia koronacyjne Augusta III czy „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Pełną wrażeń wycieczkę do Warszawy zakończyliśmy w późnych godzinach nocnych.